18 maja 2023 r. – Wizyta Studyjna w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Dobiegają końca przygotowania zespołu odpowiedzialnego za opracowanie Rybackiej Lokalnej Strategii Rozwoju, która będzie wdrażana w Regionie Obry i Warty. Do spraw społecznych, gospodarczych, produktów lokalnych dołączamy energetykę obywatelską w formule Smart Villages, Smart Cities, Klaster Energii Odnawialnej i Spółdzielnia Energetyczna.

Na zaproszenie Koordynatora Nadobrzańskiego Klastra Energii Odnawialnej Enea Serwis sp. z o.o., wspólnie z  Gminą Zbąszyń oraz LGD „Nad Białą Przemszą”  wzięliśmy udział w wizycie studyjnej, zorganizowanej w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii, Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej – Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Na początku spotkania mogliśmy zapoznać się z działalnością  Uczelni i Wydziału, którą przedstawił Pan dr hab. inż. Marcin Baszyński, prof. AGH oraz przedstawić działalność Nadobrzańskiego Klastra Energii Odnawialnej oraz samego Koordynatora – Pan Sławomir Szczot Wiceprezes ds. Rozwoju i Pan Bogdan Jankowski Koordynator ds.OZE Departamentu Strategii i Rozwoju ENEA Serwis Sp. z o.o.

W 2 części spotkania Pan Dr Sławomir Kopeć, AGH, oraz Pan Prof. Zbigniew Hanzelka przedstawili osiągniecia projektów KlastER i OTE, oraz plan kontynuacji projektu Klaster w latach 2023-2027, szczególnie w obszarach systemów monitorowania, badania magazynów energii, edukacji na wielu poziomach nauczania oraz systemów zarządzania przepływami energii (NCBJ). W tworzeniu nowych przedsięwzięć istotne będą nie tylko środki z Funduszy Europejskich dla Rybactwa na lata 2021 – 2027 i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus 2021-2027, ale również dedykowane kierunkowo inicjatywom klastrowym, co zostało pokazane w prezentacji Pana Marcina Jaczewskiego, Naczelnika Wydziału w Departamencie Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

3 część spotkania dała nam możliwość zapoznania się wdrożeniami systemowymi i technologicznymi OZE, w tym inteligentnymi budynkami, zarządzaniem energią w budynkach użyteczności publicznej, magazynami energii i ciepła, czy tez wykorzystaniem ciepła odpadowego (np. serwery, biogazownie). Panowie dr hab. inż. Andrzej Bień, dr inż. Andrzej Firlit, umożliwili zapoznanie się z dostępnymi i łatwymi do zastosowania rozwiązaniami technologicznymi.

Na zakończenie wizyty, odbyło się wspólne podsumowanie, omówienie potencjalnych obszarów współpracy w ciągu najbliższych miesięcy na terenie Nadobrzańskiego Klastra Energii Odnawialnej oraz 2 nowych, zawiązywanych po sąsiedzku.  

Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia przy pierwszych wspólnych projektach.

Kamil Sieratowski